Lennuamet on avaldanud ettekirjutuse, millega reguleeritakse mehitamata õhusõidukite lennutamist Eestis. Tegemist on dokumendiga, mille alusel on võimalik nö drooni luba taotleda.

Seaduse alusel võib Eestis drooni lennutada kuni 150m kõrgusel kellelegi ette teatamata, kui tegemist ei ole kontrollitava õhutsooniga. Kontrollitavas õhutsoonis peavad aga lennujuhid ohutuse tagamiseks olema teadlikud kõikidest kopteritest, lennukitest ja mistahes muudest lennuvõimelistest masinatest.

Täiendus 01.2016: Alates 2016. aastast on lennulubade taotlemiseks nö aastamaksu riigilõiv 45 eurot. Loe ühekordse loa taotlemisest lähemalt allpool.

Täiendus 07.2016: Alates 06.07.2016 loodi Tallinna lähialasse Tsoon 9, kus on võimalik mehitamata õhusõidukeid käitada ilma Lennuameti ja vastutava lennuliiklusteenindusüksuse kooskõlastuseta.

Kontrollitav õhutsoon

Ilmselt suurim hulk droonide lennutajaid asuvad Tallinnas või Tartus. Seetõttu mainin kohe ära, et kogu Tallinn ja Tartu on lennujaamade läheduse tõttu kontrollitav õhutsoon ning lennutamiseks on tarvis Lennuameti luba.

Kontrollitav õhutsoon ei tähenda kaugeltki, et selles ei saa üldse droone lennutada. Nimelt senise kogemuse põhjal on loa taotlemisel harvad olukorrad, kus luba ei väljastata ning ka sel juhul on peamiseks põhjuseks liiga hilja esitatud taotlus või näiteks massiürituste toimumine. Loa taotlemisel on oluliseim, et lennujuhid teaksid, mis õhutsoonis toimub ning saaksid vajadusel lennutajatega ühendust võtta.

Tallinna kontrollitav õhutsoon

Lennujaama tõttu on kogu Tallinn ja seda ümbritsevad vallad kontrollitav õhutsoon. Lisaks Tallinnale jäävad sellesse õhutsooni ka näiteks Tabasalu, Maardu, Peetri jpt asulad. Tallinna kaarti vaata siit (Visuaallähenemiskaart – ICAO).
Kaardil kogu sinise punktiiri sisse jääv ala on kontrollitav õhutsoon. Lennujaamast ida-lääne suunal on kikilipsu kujuline lennujaama maandumiskoridor, mille piires loa väljastamine võib võtta kauem aega ning on tõenäolisem, et selle väljastamisest keeldutakse või määratakse madalam kõrguse piirang. Kitsam koridor hõlmab endas ka näiteks Mustamäe, Õismäe, Nõmme ja Ülemiste linnaosasid.

Kooskõlastuskohustuseta ala TSOON9

Enamikus Tallinna lähialas lennutamiseks (v.a. nö kikilipsu osas) on võimalik taotleda ühekordne ehk aastase kehtivusega luba. Kooskõlastuskohustuseta ala TSOON9 info ja kaardi leiad siit.

TSOON9 piirangud ja tingimused:

 • Lubatud lennukõrgus kuni 60 m
 • Lubatud lennukaugus kuni 250 m, kusjuures lennutajal peab olema alati otsenähtavus drooniga
 • Ühekordse loa saamiseks peab käima Lennuameti infotunnil

Loe lähemalt Lennuameti uudisest: http://ecaa.ee/index.php?id=203546

Tartu kontrollitav õhutsoon

Tartu lennujaama ümbritseb 11 miili (17,7 km) raadiusega reguleeritav õhutsoon, mis hõlmab endas ka kogu Tartu linna. Õhutsoon on reguleeritud vaid teatud kellaaegadel ning väljaspool reguleeritavat tööaega võib kuni 150 m kõrgusel maapinnast lennutada luba taotlemata.
Reguleeritava õhutsooni tööaeg sõltub liinilendude graafikust ning selle saab järele vaadata iga lennuvälja puhul vastavast NOTAM teatest. Kui antud termin ei ole juba tuttav, siis tuleks uurida tööaegasid otse Lennuametist ning vajadusel esitada taotlus.
Tartu õhutsooni kaart on leitav siit (Visuaallähenemiskaart – ICAO).

Muud kontrollitavad õhutsoonid

Kontrollitav õhutsoon on ka Ämari lennujaama ümbrus. Pärnu, Kuressaare ja Kärdla lennujaamade ümbruses on sarnaselt Tartule reguleeritav õhutsoon vaid teatud tööaegadel olenevalt liinilendudest.
Lisaks leidub Eestis ka keelualasid, milleks on Matsalu ja Vilsandi looduskaitsealad ning kogu Venemaaga piirnevad alad. Ajutiseks keelualaks on ka Ämari lennubaas.
Leidub ka ohualasid, milleks on näiteks kaitseväe polügonid.
Kogu Eesti keelu- ja ohualad leiab siinsetelt kaartidelt.

NB! Lennunduses on ametlik kõrguse piirang 500 jalga maapinnast. Meetrites teeb see ca 152 meetrit. Lennutamisel tuleb arvestada, kas drooni näidatav kõrgus on mõõdetud merepinnast või maapinnast.

Loa taotlemine

Lennuloa taotlemiseks peab esmalt tasuma riigilõivu ja esitama ühekordse loa taotluse. Seejärel või ka kohe samaaegselt saab esitada lennuloa taotluse.

Ühekordse loa taotlus

Ühekordse loa taotlus kehtib ühe aasta ja selle eest tuleb tasuda riigilõivu 45 eurot (alates 01.01.2016). Ühekordse loa taotlus ei anna õigust kontrollitud õhutsoonis drooni lennutamiseks, vaid selle alusel võib aasta jooksul taotleda lennulubasid.

Taotlus tuleb esitada e-mailiga aadressile ecaa@ecaa.ee ja selles peab sisalduma taotleja nimi, isikukood, aadress, telefon ja e-post. Ettevõtte puhul tuleb isikukoodi asemel märkida registrikood ja lisada operaatorite/pilootide nimed koos isikukoodidega.

Täpsema info taotlemise ja riigilõivu tasumise osas leiad Lennuameti kodulehelt.

Lennuloa taotlus

Kontrollitavas õhutsoonis peab luba taotlema vähemalt 3 tööpäeva enne lennutamist. Kui lennutada soovitakse kõrgemal kui 150 meetrit maapinnast, tuleb luba taotleda vähemalt 7 tööpäeva enne lennutamist.

Taotluses peab sisalduma kaart, millel on märgitud ala kus lendu läbi viiakse koos kõrguse ja koordinaatidega. Taotlemiseks on droonihuvilised loonud keskkonna Lennuluba.ee, mis on kõige lihtsam ja mugavam viis lennuloa taotlemiseks.

Kui näiteks halva ilma tõttu peaks lennutamine edasi lükkuma, siis sama asukoha jaoks saab taotluse kuupäevasid ka hilisemaks muuta teatades sellest ette vähemalt üks tööpäev.

Kui soovid taotluse ise koostada, siis tuleb täita vorm mille leiad Lennuameti kodulehelt. Vormile tuleb lisada ka kaart.

Mis juhtub, kui luba ei taotle? Halvemal juhul ründab Sinu drooni kuri kulliline. Halvimat olukorda ei soovi ilmselt keegi meist ettegi kujutada…

Loe lähemalt

Lennuameti üldkorralduslik ettekirjutis nr 27
Mehitamate õhusõidukite käitlejate juhend
eAIP – lennundusteabe kogumik, millest leiad lennujaamad ja nende õhutsoonide kaardid

Viited õhutsoonide kaartidele

Soovitame vaadata “Visuaallähenemiskaart – ICAO” kaarte.

18 Comments

 1. Kas kõigi suurustega drooni del on vaja luba?
  Näikest mingi 100g või 50g droonidel

  • Tänase seadusandluse alusel on kontrollitud õhuruumis luba vaja igale droonile vaatamata suurusele ja kaalule. Siiski oleme saanud infot, et see seaduse osa on ülevaatamisel.

   • Sorry aga mingile mikrodroonile ma küll mingit luba ei sebi. Igal nõmedusel olgu ka piirid. Tahaks näha mõnda lennukit mu õeuel lendamas nii, et ma seda oma peopessa mahtuva putukaga ohustaksin. Samamoodi on täielik nonsenss nõuda luba alla 60m kõrgusega lendudeks, va. lennuväljade otsene naabrus. Tobe ju kui tahan oma maja katuse seisukorda pildistada ja teatud kohtades pean 3 päeva ootama,et selleks luba saada. Pealegi ei ole meie kliima kindel, kas siis ilm sellele loale tampli alla lööb. Tobe kui seadusandjal kupli all midagi vajaka jääb.

    • Täiesti nõus, Tann. Igal kolmandal perel on lapsele ostetud üks 30€ mikrodroon. Ja nüüd kui ta peaks sellega õues lendama, siis saab kohe trahvi või? Ei usu.

     Käesolev eeskiri loodi ju koostöös olemasolevate droonilennutajatega, olen ma kuulnud. Mulle ja teistelegi ei mahu pähe, kuidas saadi niivõrd silmakirjalikud reeglid luua. Sa parandad oma drooni, astud õue korraks katsetama, kohe on vaja luba või? Või olid seal töögrupis kahjuks ainult väga ühenäolised droonilennutajad, kogukate ärieesmärkidega masinate omanikud, kes tõepoolest vajavad regulatsioone, kuid mitte ühtegi mikropinistajat/FPV/acro/selfiedrooni huvilist, kelle tegevus ei erine puldiautoga mängimisest.

     Seadused, mida ei järgita, on mõttetud ja ohtlikud. Need õõnestavad autoriteeti ning panevad inimest mõtlema, et kui ma seda seadust ei pea järgima, siis on äkki teisi selliseid veel.

 2. Kust ma saaksin neid seaduseid lugeda/jälgida

 3. Tallinna kontrollitud õhutsooni kaart ei ole saadav.

 4. Milline on madalaim lubatud kõrgus? St ilma eriloata kui kõrgele võib lennutada? Seda ei lugenud välja.

  • Kontrollitud õhutsoonis ei ole nö madalaimat lubatud kõrgust. Kontrollimata õhutsoonis on selleks kuni 150 meetrit.

 5. Tuvitädi

  Tere

  Kasvatan Tallinnas, Männikul kodutuvi/postituvi. Tuvi teatavasti suudab lennata X asukohast koju tagasi ja palju kiiremini ja kõrgemalt kui droon. Kui ma nüüd panen tuvile GoPro kaela, et filmida tema lennutrajektori ja lasen ta õhku näiteks Keilas vms. kontrollalas, siis kas mul on selleks ka vaja lennuluba? Kas GoProga tuvi kvalifitseerub drooniks või mitte?

  • Väga huvitav küsimus. Kahjuks nendel Lennuameti infotundidel, kus meie oleme osalenud, ei ole antud küsimust püstitatud. Soovitame pöörduda küsimusega otse Lennuameti poole: https://www.ecaa.ee/et

 6. Kas Narvas siis ei saagi ilusaid kindluse vaateid filmida ?

 7. Peeter Tammik

  Tere!
  Kapi otsas droon DJI Phantom 4. Kas vajan luba sellega lendamiseks näiteks Jõgeval?
  Tänud.
  Pets

 8. Tere.
  Kas turist peab ka taotlema lennuluba?
  Kas need seadused on ainult Eestis või need on EL seadused?

 9. Kas jalgpallille on vaja lennuluba. Jutt nimelt tartu lähedastelt jalgpallistaadionitelt. Seal ei harjuta mitte päris algajad ja suudavad palli lennutad julgelt üle väljaku kõrgusel 25+m. Nüüd kui väljak on puhas ja keegi ei harjuta, siis ma tahaks oma FPV drooni ka lennutada, mitte kõrgemal kui kõrvalolevad puud, või paar meetrit üle nende, mitte rohkem kui 30 m maapinnast , kas on vaja lennuluba ja miks jalgpallile pole vaja lennuluba.

  • Lennuameti infopäeval on ka uuritud, kas Kadriorus teivast hüppav Erkki Nool on mehitatud õhusõiduk või mitte. Niipalju kui oleme aru saanud, siis ei ole. Ilmselt pole ka jalgpall mehitamata õhusõiduk, mis luba vajaks ja ei kujuta ka lennunduse kontekstis ohtu.

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga